Intenson Quinoa valge kinoa 250g

Tootekood: 1121
Kaubamärk: Intenson
Ühik: tk
Gluteenivaba

Kinoa sisaldab rikkalikult antioksüdante, mis aitavad kehal võidelda vabade radikaalidega. Samuti aitab see tasakaalustada veresuhkrut. Tänu kiudainetele on kinoa kasulik ka seedesüsteemile. Rikkaliku aminohapete, ensüümide, vitamiinide, mineraalide ja antioksüdantide sisalduse tõttu nimetatakse kinoad ka supertoiduks.

Kuna kinoa on gluteenivaba, siis sobib see ka neile, kellel on tsöliaakia ehk gluteenitalumatus.

Kuidas valmistada?
Selleks, et toitained paremini organismis imenduks, on kasulik kinoa seemneid enne söömist u 8 tundi leotada. Seejärel tuleb seemneid kuumutada keevas vees 10-15 minutit. Hiljem võib kas jahutatud või kuuma kinoad lisada salatisse või toidu kõrvale. Kinoaseemneid võib kasutada ka küpsetiste või pudru valmistamisel. 


Toiteväärtus 100g kuivaine kohta:

Energia

1613 kJ/382 kcal

Rasv

-sh küllastunud rasvhapped 

6.1 g

1.6 g

Süsivesikud

-ish suhkrud

64 g

0 g

Fibre/Fibre

7.0 g

Valk

14 g (28% *)

Sool

0.01 g


Päritolumaa: Hispaania

Kuigi kinoad loetakse teraviljade hulka, on tegemist siiski tšiili hanemaltsa (ld k Chenopodium quinoa) seemnetega, kuid seda valmistatakse ja süüakse nagu teravilja, seega on see nn pseudo-teravili. Inkade impeeriumi ajal oli tegemist tähtsa toiduainega, mida kutsuti „kõikide teraviljade emaks“. Inkade hinnangul oli tegemist püha taimega. Lõuna-Ameerika riikides on neid seemneid söödud tuhandeid aastaid, kuid alles viimastel dekaadidel on sellest saanud nn trenditoit, omades isegi supertoidu staatust.

Kokku teatakse olevat 120 sorti kinoaseemneid, värvid varieeruvad valgest mustani, sh võib leiduda ka kollast, roosat, lillat ja punast kinoad. Enamlevinud on valge, punane ja must. Kinoa maitse ega toiteväärtus selle värvist ei sõltu, samas sobivad valged kinoaseemned suppidesse, kuid musta või punast kinoad võib kasutada ka salatite koostisosana.

Kinoa sisaldab kõiki vajalikke aminohappeid
Inka sõjamehed valmistasid omalaadseid sõjapalle, mille üheks koostisaineks oli oma suure toiteväärtuse pärast just kinoa.

100 grammis keedetud kinoas on keskmisel 120 kalorit, 4,4grammi proteiini, 21,3 grammi süsivesikuit, 0,9grammi suhkrut, 2,8 grammi kiudaineid, 1,9 grammi rasva, 0,09 grammi Omega-3 ja 0.97 grammi Omega-6 rasvhappeid. Süsivesikute hulgalt on keedetud kinoa võrreldav odra ja riisiga. 

Kinoa kuulub mujal maailmas populaarsemate tervisetoitude nimistusse. Tšiili hanemaltsa seemned on gluteenivabad, proteiinirikkad ning tegu on ühe vähese toiduainega, mis sisaldab kõiki vajalikke üheksat aminohapet.

Erinevate uurimustööde kohaselt ravib kinoa söömine põletikke, alandab kahjulikku kolesteroolitaset ja aitab reguleerida veresuhkrut. Kinoa sisaldab suures koguses kahte flavonoidi - kemferooli ja kvertsetiini - millel on põletikuvastased ning antioksüdatiivseid omadused. Kvertsetiini sisaldus on kinoas isegi suurem kui jõhvikates. Mõlemad flavonoidid on kasulikud ka viiruste- ja põletikuvastastes tegevuses, vähi ennetamisel ning depressioonist taastumisel.

Kinoa kiudainete sisaldus on samuti suurem kui paljudel teraviljadel. Mõne uuringu kohaselt on kinoas suisa 10-16 grammi kiudaineid 100 grammi kohta. Kinoast on leitud nelja erinevat sorti kiudaineid, millest kõiki inimorganism kahjuks omastada ei suuda. Keedetud kinoas on keskmiselt 1,5-2,5 grammi kiudaineid 100 grammi toote kohta.

Kinoa on gluteenivaba - seega sobib ta söömiseks ka gluteenitalumatutele inimestele. Gluteenivaba toidusedeli puhul peakski eelistama toiduaineid, mis on juba looduses gluteenivabad, mitte töötlemise käigus selliseks muudetud. Toitumisspetsialistid soovitavad kinoajahu kasutada neil, kes ei soovi loobuda traditsioonilisest leivast-saiast ja makaronidest, kuid peavad jälgima gluteenivaba dieeti. 

Kinoas on kõik vajalikud aminohapped, mida keha ise toota ei suuda, vaid peab toidust omandama. Kui paljud taimsed toiduained ei sisalda näiteks lüsiini, siis kinoas on ka see olemas. Seega on see täiuslik proteiini allikas, proteiini sisaldus 185 grammises portsjonis on 8 grammi.

Kinoa glükeemiline indeks (GI) on 53, mida peetakse madalaks. GI mõõdab, kui kiiresti toit tõstab veresuhkru taset. Kõrge GI-ga toiduainete tarbimine suurendab näljatunnet ning aitab kaasa ülekaalulisuse tekkele.

Samas peab meeles pidama, et süsivesikuid on kinoas omajagu. Selleks, et kinoast oleks kasu kaalu alandamisel, tuleb jälgida põhimõtet, et sisse söödav kalorite hulk oleks väiksem, kui päeva jooksul kulutatud kalorite kogus. Ka ainevahetust soodustavatest ega söögiisu vähendavatest toiduainetest nagu kinoa pole kasu, kui kogused on liiga suured.

Kinoa sobib hästi maitsva pudru valmistamiseks

Kinoa seemnekestad sisaldavad aga vastuolulise toimega saponiine, mil on küll põletikke raviv toime, teisalt lagundab see vere punaliblesid. Saponiin muudab küll kinoa mõruks, kuid kaitseb seemneid putukate eest. Samas on nn mõrumas sordis antioksüdantide sisaldus suurem.

Mõrkja maitsega kestadest vabanemiseks on kaks viisi: leotamine ja koorimine. Mõlemal on oma head ja vead. Koortest eraldatud saponiine kasutatakse näiteks seepide ja šampoonide valmistamisel. 

Kinoa sobib hästi teiste toitude kõrvale ja teda on võrdlemisi lihtne valmistada.

Kinoaseemneid võib kasutada nii putrude, suppide, küpsetiste kui ka salatite valmistamisel, samuti erinevate jookide pruulimisel.

Kõige lihtsam on kinoast valmistada putru. Klaasi kinoa kohta peaks arvestama 400-500 ml vett. Soovitav on kinoad enne 2-3 tundi leotada ja seejärel paar korda veel läbi pesta (meie e-poes müüdava kinoa puhul pole see vajalik). Ja siis toimid nagu riisiga – kinoa potti ja vesi peale. Kõrgemal kuumusel võiks kinoa keeda ca 15 minutit ja seejärel veel pool tundi aeglasel tulel haududa.

Valmistatud putru võib maitsestada ürtide, võiga või serveerida seda köögiviljadega. Kui teete kinoaputru hommikusöögiks, sobivad lisandiks hästi mesi, pähklid, värsked ja kuivatatud marjad, puuviljad.

Teine võimalus kinoad valmistada, on seda keeta suurel kuumusel 15-20 minutit. Pange 170 grammi kinoa kohta 2 kruusi (240ml) vett, lisage veidi soola ning keetke, kuni kinoa välimus on õhuline. Maitse peaks olema mahe, kergelt pähkline ja tekstuur kergelt krõmpsuv.

Kinoajahu sobib ka hästi pasta, leiva, muffinite, küpsiste jms valmistamiseks. Kinoast tehakse isegi šokolaadi.

Valge kinoa on pärast keetmist õhuline ja pehme, punane ja must kinoa hoiavad rohkem vormi. Punane kinoa on maitselt tugevam ja erineb ka tekstuurilt valgest, mille maitse on mõrum. Must kinoa on aga krõmpsuvam ning magusam kui punane või valge.