MARVELLIZZARD Black men leggings

Tootekood: 226 Kaubamärk: Gavelo Ühik: pcs
* Suurus

MARVELLIZZARD men leggings
Saa superkangelaseks koos Gavelo Marvellizzard kompressioon treeningretuusidega. Inspiratsiooni on ammutatud sisaliku mustrist ning superkangelastest. Must ja punane muster koondub ühtseks mustaks sääre alaosas. Ideaalsed retuusid shortsidega kandmiseks.

Materjal: Meie toode on valmistatud 73% Rpet ja 27% Lycra kombinatsioonist. RPET on polüester, mis on valmistatud taaskasutatud PET-pudelitest. Antud polüester kahjustab meie universumit ja loodust kõige vähem. Tänu Lycrale on tootel mõnus venivus. Tänu parimatele materjalidele kogete te parimat ja mugavaimat sobivust. Retuusidel on survetugevus ja 360 kraadine venivusvõime ning UPF 50 + päikesekaitse, mis tagab toote pikaajalise kasutuse.Gavelo Marvellizzard black compression leggings for men

Be a Superhero!

Let Gavelo Marvellizzard black be your second skin, and show off your super powers!
Compression leggings for men.
A pattern with inspiration from both of a lizards skin as well as superheroes.
Fabric
Our tights are made with a 73% rPET and a 27% Lycra blend.
The rPET is polyester made out of recycled PET-bottles.
This polyester has the least effect on our natural resources.
The Lycra is in the blend to give the fabric its comfortable stretch. You will experience a perfect fit and no see thru thanks to one of the best materials on the market. It has a good compression power and 360 degree stretch.
UPF 50+ sun protection.

Washing instructions compression leggings.

Avoid washing with softener. It clogs the pores and the material loses its breathability. It can also affect the compression function and lose some of its strength. Turn inside out when washing. Do not tumble dry!